Panemunės pilį ir Vengriją sieja ypatingi ryšiai, todėl 2023 m. kovo 15 d. Panemunės pilis kviečia į renginį  „Kontušas, bekešas ir vengierka: vengrų kultūros atspindžiai Lietuvos istorijoje“, skirtą paminėti Vengrijos nacionalinę dieną bei Vengrijos sąsajas su Panemunės pilimi.

Kas sieja Vengriją ir Panemunės pilį? 1597 m. Panemunės dvarą įsigijo vengras Janušas Eperješas, kurį į Lietuvą pasikvietė dar Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro valdymo laikais vienas artimiausių valdovo patarėjų – Vladislovas Bekešas. 1604 m. Janušas pradėjo mūrinės Panemunės pilies statybas pagal šiaurietiško renesanso stilių. Jo palikuonys čia šeimininkavo net pusantro šimto metų, o giminė netrukus tapo sava – įgijo pilietybę, tapo lietuvių bajorais, vedė Lietuvos bajoraites ir aktyviai dalyvavo valstybės ekonominiame, socialiniame ir politiniame gyvenime. Be Eperješų, Lietuvą ir Vengriją taip pat sieja nepriklausomybės siekiai ir kovos XIX amžiuje. Kovo 15-oji yra viena iš trijų Vengrijos nacionalinių švenčių ir švenčiama 1848–1849 m. revoliucijai ir po jos kilusiam Nepriklausomybės karui atminti.

Panemunės pilies renginio metu Lietuvos ir Vengrijos kultūros sąsajos atsiskleis įvairioje ir kultūriškai turiningoje programoje:

  • Kovo 12 d. 10 val. Skirsnemunės bažnyčioje bus laikomos šv. mišios, skirtos atminti Eperješų giminei, valdžiusiai Panemunės pilį nuo XVII a. pradžios iki XVIII a. vidurio.
  • Kovo 15 d. 17 val. lankytojai bus kviečiami dalyvauti ekskursijoje po Panemunės pilį. Jos metu bus galima išgirsti ne tik Eperješų atsiradimo šiose žemėse istoriją, bet ir sužinoti, kokią įtaką Vengrijos kultūra darė Lietuvos ir Lenkijos bajorų istoriniam kostiumui. Pasakojimą praturtins naujai pilies patalpose atidaryta istorinių kostiumų rekonstrukcijų paroda „Abiejų Tautų Respublikos šlovė: vaivadijų bajorų uniforminis kostiumas“.
  • Kovo 15 d. 18 val. renginį pratęs šokių pamoka, kurioje bus mokomasi šokti tradicinį lietuvių liaudies šokį „Vengierka“, arba kitaip – vengrišką šokį.

Šis renginys yra puiki proga atkreipti dėmesį į vengrų kultūros ir istorijos paveldą bei išryškinti šios šalies kultūros įtaką Lietuvos istorijos kontekste. Be to, renginiu bus pagerbiama svarbi, bet Lietuvoje nepelnytai užmiršta Eperješų giminė, įnešusi indėlį ne tik į Panemunės, bet ir platesnio regiono istoriją.